wtorek, 9 października 2012

Bon camino


 

Otwarcie Camino Varsoviensis


Dnia 25 lipca 2012 roku o godzinie 15.30 
grono pielgrzymów zebrało się w Warszawskiej Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana, aby liturgią Słowa rozpocząć pierwsze przejście Warszawską Drogą 
św. Jakuba, wytyczaną z Warszawy w kierunku Skierniewic i Częstochowy. 


 Więcej:
 Camino Varsoviensis


        Warszawska Droga świętego Jakuba.

         Idea opracowania Warszawskiej Drogi świętego Jakuba powstała w oparciu o drogi przemodlone przez cztery warszawskie pielgrzymki piesze. Z Warszawy przez Rokitno i Błonie chodzi Warszawska Pielgrzymka Niepełnosprawnych do Częstochowy, z Błonia do Niepokalanowa chodzi comiesięczna Nocna Pielgrzymka Pokutna (w II soboty miesiąca). Z Niepokalanowa do Częstochowy Warszawska Metropolitalna Pielgrzymka Akademicka, zaś przez Studziannę idą 17-tki Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej. Jednocześnie jak wszędzie Warszawska Droga łączy ze oba kościoły Jakubowe. W Warszawie kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia jest w parafii św. Jakuba (zwykle zwany jest kościołem św. Jakuba). Następny kościół św. Jakuba znajduje się w Rokitnie, wezwanie utrzymywane było dla kolejnych kościołów od XIII w., jednak zmieniono je w ub. wieku na maryjne, gdyż jest tu czczony cudowny obraz Matki Bożej Opiekunki Prymasów Polskich. Kolejny kościół św. Jakuba jest w Skierniewicach. Następne miejsce kultu św. Jakuba z historią sięgającą XI w. (a może jeszcze starszą) o Krzemienica. Zakończenie Drogi Warszawskiej planujemy w Piotrkowie Trybunalskim. Drogę znaczą również sanktuaria: Opatrzności Bożej w Ożarowie, MB Wszechpośredniczki Łask i św. Maksymiliana w Niepokalanowie, MB Jazłowieckiej w Szymanowie, Świętej Rodziny w Miedniewicach, Świętej Rodziny w Studziannej, MB Bolesnej w Inowłodzu, Świętej Anny w Smardzewicach. Możemy podziwiać skarby architektury drewnianej w Starej Rawie i Boguszycach i murowanej na czele z kościołem św. Idziego z XI w. w Inowłodzu, kościołem z XIII w. w Błoniu, ratuszem w Błoniu, zamkiem z XIV w. w Rawie Mazowieckiej, pozostałościami starych grodzisk w Błoniu i Kurzeszynie. Okolice Warszawy to rolnicze i ogrodnicze zaplecze miasta. Jednak już za Miedniewicami wchodzimy w przepiękne lasy Bolimowskie, z zachwycającymi zakolami Rawki, dalej podziwiamy brzegi Pilicy i Zalewu Sulejowskiego wraz z ich rezerwatami.
         Droga Warszawska przechodzi w Drogę Piotrkowską by dojść do Częstochowy i dalej prowadzić pielgrzymów w kierunku Krakowa lub Opola. Z tych miejsc oznakowanymi już Drogami Jakubowymi można kierować się do Czech lub Niemiec i dalej w kierunku Francji i jej Drogami iść do Hiszpanii i Santiago de Compostela odwiecznymi drogami pielgrzymów, którzy nieśli idee i tworzyli kulturę europejską. 
         Zachęcamy mieszkańców Warszawy do pielgrzymowania Drogami świętego Jakuba. Znajdą tu chwile zadumy nad sobą i światem. Odbudują tu relacje ze sobą samym, ludźmi i Bogiem.
         Nie wszyscy mogą iść do Santiago w jednej nieprzerwanej pielgrzymce. Dlatego wychodząc ze swego domu idźmy po kawałku, rozpoczynając nowe odcinki w miejscu gdzie skończyliśmy poprzednie. Możemy wybrać czas naszej drogi, oraz ilość dni, jakie możemy poświęcić bez narażania się na komplikacje domowe i zawodowe.
         W katedrze w Oviedo, miejsca, z którego król Alfons II wyruszył na pierwszą pielgrzymkę do grobu św. Jakuba Apostoła znajduje się starożytna figura Chrystusa z napisem: „ Kto idzie do Santiago a zapomina Zbawiciela, ten czci sługę a nie Stworzyciela.”
                                                                                 Zdjęcia i tekst Jerzy Kazimierczak



Modlitwa w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana na rozpoczęcie
                                                pierwszej Warszawskiej Drogi św. Jakuba
                                     Uroczysta Msza św. w Parafii pw. św. Jakuba Apostoła
Arcybiskup Marek Solczyński nuncjusz apostolski  Gruzji, Armenii i Azejberdżanu


                     Relikwie św. Jakuba Apostoła przybyłe z Sanktuarium w Więcławicach

 30 ROCZNICA OGŁOSZENIA AKTU EUROPEJSKIEGO- UROCZYSTOŚĆ
Dnia 9 listopada 2012 r upłynęła 30 rocznica od ogłoszenia przez Jana Pawła II Aktu Europejskiego. Z tej okazji w Santiago de Compostela odbywały się uroczystości z udziałem Polaków w ramach których dnia 9. XI. odbyła się druga sesja konfer encji krakowskiej poświęconej rocznicy a dnia 10.XI. o godz. 12.00 w katedrze św. Jakuba odbyła się Msza św. którą celebrował arcybiskup Santiago J. Bario Bario a koncelebransami byli bp Grzegorz Ryś i kilkunastu księży z Polski. We Mszy św. uczestniczyli członkowie bractw jakubowych z Jakubowa, Szczyrku i Więcławic oraz Bractwo Kurkowe z Krakowa i pielgrzymi z Polski. W czasie Mszy św. bp Grzegorz Ryś w asyście członków bractw jakubowych przekazał katedrze relikwie bł. Jana Pawła II. Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie dwóch tablic - jedna została umieszczona nad kaplicą św. Jakuba Matamoros i przedstawia dwóch papieży pielgrzymów do Santiago - Jana Pawła II i Benedykta XVI, druga zaś przypomina o 30 rocznicy ogłoszenia Aktu Europejskiego.
 Więcej:
 Camino Varsoviensis 

2 komentarze:

  1. Nie wszyscy mogą iść do Santiago w jednej nieprzerwanej pielgrzymce. Dlatego wychodząc ze swego domu idźmy po kawałku, rozpoczynając nowe odcinki w miejscu gdzie skończyliśmy poprzednie. Możemy wybrać czas naszej drogi, oraz ilość dni, jakie możemy poświęcić bez narażania się na komplikacje domowe i zawodowe.
    To cytat. A teraz pytanie o klucz, którym taką drogę otworzyć i kontynuować. Google Maps?

    OdpowiedzUsuń
  2. 26 year old Nuclear Power Engineer Adella Chewter, hailing from Revelstoke enjoys watching movies like "Flight of the Red Balloon (Voyage du ballon rouge, Le)" and Glassblowing. Took a trip to Old Towns of Djenné and drives a Mazda5. po wiecej kliknij tutaj

    OdpowiedzUsuń